І згадую чомусь я мимоволі
Великих лицарів своїх;
Лежать вони покинутими в полі
І без хрестів могили їх.
О.Олесь
Бій під Крутами - це значна подія на межі двох століть. Ми вчитуємось в цю сторінку історії. Читаємо і не розуміємо: чому так сталося? Чому ніхто не помітив у той радісний час визволення України, що на нашу землю насувалася чорна тінь?
29 січня кожного року в Україні вшановують пам’ять загиблих під Крутами. Крути – важлива сторінка в історії України ,яка щедро полита молодою кров’ю. Саме українська молодь почувши наказ, зривається до бою. Це були 300 добровольців – студенти, гімназисти, серед яких діти 14 – 15- років. 300 юнаків зовсім не знаючи, як користуватись зброєю, необізнані з військовим мистецтвом, йдуть на захист своєї держави. Вони боролися, стримували 6-ти тисячне військо ворога, але довго не втримались. Більшовики забрали в полон 35 студентів і учнів. Їх тримали довго і жорстоко катували, але вони не впали на коліна, не просили помилування. Сміливо чекали смерті. Вони не занепали духом і заспівали гімн України, прийняли свою неминучу смерть.
Згодом 29 січня було оголошено Днем вшанування героїв Крут. Кожного року українці про це пам’ятають, запалюють свічки і вшановують пам’ять про дітей, які безвинно загинули.
В ліцеї ми також вшанували пам’ять героїв Крут. 31 січня був проведений захід вечір пам’яті героїв Крут Активну участь прийняли такі учні: Кондратюк Іванна, Гончарук Настя, Непевна Аліна, Бортник Юлія, Іщук Людмила та Сопронюк Любов.
Захід був цікавим та змістовним. Учні, які були присутні в залі, слухали затамувавши подих. Пам’ять загиблих вшанували хвилиною мовчання, своєрідним символом даного заходу стали хліб, сіль, вишитий рушник та свічка пам’яті, яка горіла на протязі вечора.
Захід скінчився. Присутні розійшлися, але є надія, що почуте залишиться в пам’яті та в їхніх серцях. Адже бій під Крутами - це не лише трагедія для рідних юнаків, а й для всієї України.
Провідний бібліотекар
Плужненського ПАЛ
Кондратюк Валентина Сергіївна |