Ліс є складне поєднання рослинного і тваринного світу. Найнижчий ярус – мохоподібних, папоротей, плазунів, вищих трав′янистих рослин – відіграє велику роль у ґрунтотворному процесі. На кущах та деревах гніздяться лісові птахи, в лісі водяться травоїдні і хижі тварини. Тут знаходять собі місце десятки видів комах та інших представників тваринного світу.
Головним напрямком господарської діяльності людини в лісовому господарстві є вирощування цінних порід дерев для одержання ділової деревини. Однак частина мешканців лісу може наносити шкоду лісовим насадженням, інша частина – бути корисною в даній справі.
Завдання лісівників – підтримувати ці дві ланки в своєрідному балансі, так званій екологічній культурі.
Процес підготовки лісників в Плужненському професійному аграрному ліцеї включає, як набуття знань з лісотехнічних дисциплін, так і з природоохоронної діяльності. Питання природоохоронної діяльності включає обстеження навколишніх лісів та облік рідкісних рослин; виготовлення та розвішування штучних гнізд для лісових птахів; загородження гнізд рудих лісових мурах; виготовлення годівниць для птахів та підгодівля їх в зимовий період; виготовлення годівниць для травоїдних тварин.Всі ці пристосування студенти виготовляють в процесі гурткової діяльності і як творчі випускні роботи з професії «Лісник». Годівниці для птахів та штучні гнізда учні розмістили в саду на декоративних деревах ліцею, а для травоїдних тварин – у власноруч посадженому семирічному масиві сосни звичайної.
Для підгодівлі тварин у зимовий період студенти заготовляють 3-4 ц. сіна, декілька десятків листяних віників, а також використовують зерновідходи, коренеплоди з виробничої діяльності ліцею. Годівниці перевіряються та наповнюються студентами по мірі потреби кожного тижня.
Укомплектовані зони підгодівлі диких тварин та птахів використовуються як наочний матеріал для екскурсійних уроків з предметів «Екологія», «Біологія», «Лісівництво», «Охорона та захист лісу», виробничого навчання з професії «Лісник».
Отже, виконані студентами творчі роботи є важливою складовою у вихованні екологічної культури у природоохоронній діяльності студентської молоді та місцевих жителів.
викл. вищ. кат. Шамралюк Л.В., http:|| Shamraluk 033.blogspot.com.
Плужненський професійний аграрний ліцей |